keskiviikko 13.12.2017 Seija

Lähellä sinua – se tuttu paikallislehti

Wikäri-tulokset 16.9.2017 Heinävesi

Sukkulaviestissä etualalla matkaan lähtevä Heinäveden joukkue oli kolmas.

Joroisten Urheilijat voitti Warkauden Lehden perinteiset yleisurheilukilpailut Wikärit, jotka pidettiin 16.syyskuuta Heinäveden urheilukentällä. Joroisten Urheilijat saavutti kilpailuissa 195 pistettä, toiseksi tullut Heinäveden Yleisurheilijat 172 pistettä, Varkaus 139 pistettä ja Leppävirta 8 pistettä.
16.9.2017 Heinäveden urheilukenttä

P9 pituus: 1.Topi Osmala 269 Varkaus,2. Sergei Romanov 283 Heinävesi,3. Viljami Kautto 243 Joroinen,4. Luka Romanov 240 Heinävesi,5. Vänni Luostarinen 237 Heinävesi,6. Jari Nykänen 226 Heinävesi,7. Juuso Kinnunen 225 Heinävesi,8. Aapo Huupponen 191 Joroinen.

T9 Kuula: 1. Juudit-Miina Paasonen 4,46 Varkaus,2. Sara Kinnunen 4,18 Heinävesi,3. Iida Pekkalin 4,07 Joroinen,4. Elli Makkonen 2,38 Heinävesi,5. Wilma Ilmonen 2,25 Heinävesi,6. Ilona Kuikanmäki 1,64 Heinävesi.

 

P11 Pituus: 1. Valtteri Kautto 315 Joroinen,2. Lenni Natunen 293 Joroinen,3. Joni Pöyhönen 291 Heinävesi,4. Tomi Tuure 279 Joroinen.

T9 Pituus: 1. Siiri Jääskeläinen 355 Heinävesi,2.Roosa Hyvönen 295 Heinävesi,3. Elina Naumanen 294 Joroinen,4. Aino Poutiainen 275 Varkaus,5.Aira Rosenberg 259 Varkaus,6. Vilja Kuronen 230 Joroinen,7. Ruut Gamzu 223 Heinävesi,8. Reminja 218 Heinävesi.

P9 Keihäs: 1. Erik Naumanen 13,18 Joroinen,2. Ville Niiranen 12,09 Varkaus,3. Unto maaranen 9,87 Joroinen,4. Lauri Huoman 5,84 Heinävesi.

P9 300m: 1. Sampo Kinnunen 59,30 Heinävesi,2. Samuel Ahtinen 1,02,30 Heinävesi,3. Heikki Teittinen 1,09,00 Joroinen,4. Akseli Tarkiainen 1,10,00 Joroinen,5. Jasper Vihavainen 1,12,00 Joroinen,6. Aatu Konttinen 1,21,60 Varkaus,7. Elias Nissinen 1,23,10 Heinävesi,8. Veeti Saren 1,29,00 Heinävesi

T9 300m: 1. Veera Kortelainen 57,61 Varkaus,2. Aada Kauhanen 1,00,00 Heinävesi,3. Helmi Juvonen 1,03,0 Heinävesi,4. Elma Katainen 1,05,00 Joroinen,5. Eevi Holma 1,06,00 Joroinen,6. Veera Niiranen 1,07,00 Varkaus,7. Anette Turunen 1,10,70 Heinävesi,8. Venla Laukniemi 1,38,60 Heinävesi.

T11 Pituus: 1. Hanna Naumanen 287 Joroinen,2. Matilda Maljanen 282 Varkaus,3. Fanny Taskinen 280 Varkaus,4. Emma Ruotsalainen 274 Varkaus,5. Anna Vesterinen 240 Heinävesi,6. Hertta Häyrynen 214 Joroinen.

T11 Kuula: 1. Nea Eronen 6,08 Varkaus,2. Sini Pekkalin 4,41 Joroinen,3. Viivi Ilmonen 4,15 Heinävesi.

T11 600m: 1. Teea Osmala 2,12,60 Varkaus,2. Aino Tarkiainen 2,13,30 Joroinen,3. Taija Huovinen 2,20,15 Joroinen,4. Aava Lehtonen 2,30,30 Varkaus.

P11 600m: 1. Aku Huupponen 2,13,90 Joroinen,2. Miko Huttunen 2,17,20 Varkaus,3. Väinö Kuronen 2,23,50 Joroinen.

P11 Keihäs: 1. Risto Jääskeläinen 23,89 Heinävesi,2. Joni Pöyhönen 18,05 Heinävesi,3. Herkko Häyrynen 11,28 Joroinen.

 

T13 600m 1. Sini Nyyssönen 2,38,10 Leppävirta.

T13 Kuula : 1. Tiia Nykänen 6,97 Joroinen,2. Silja Räsänen 6,66 Heinävesi,3.Kiia Heinonen 5,52 Heinävesi,4. Siiri Turunen 5,02 Heinävesi,5. Arna Rosenberg 4,65 Varkaus,6. Suvituuli Korhonen 4,60 Heinävesi.

T13 Korkeus: 1. Janitaa Junttanen 134 Joroinen,2. Uuna Cadazabetta 124 Joroinen.

P13 Keihäs: 1. Jalmari Häyrynen 20,14 Joroinen,2. Joel Mikkonen 18,25 Heinävesi.

P13 600m: 1. Kari Nieminen 2,27,00 Varkaus,2. Niilo Lundström 2,29,00 Joroinen.

T15 Kuula: 1. Olivia Piira 7,93 Varkaus,2. Viivi Kautto 6,45 Joroinen,3. Sanna Pakarinen 5,18 Heinävesi

T15 Korkeus: 1.  Hanna Pakarinen 106 Heinävesi

P15 Kuula: 1. Juho Koponen 10,55 Varkaus,2. Joakim Liukkonen 10,22 Varkaus.

T15 800m: 1.Lotta Teittinen 3,02,00 Joroinen,2. Aada Vänttinen 3,06,00 Varkaus.

P15 800m: 1. Jarkko Tolvanen 2,45,90 Joroinen.

Sukkulaviesti 1.Varkaus 1,19,57 2. Joroinen1 1,22,25 3. Heinävesi 1,26,00 4. Joroinen3 1,26,08 5. Joroinen2 1,30,14 6. Joroinen4 1,35,50.

Kokonaispisteet: Joroinen 195, Heinävesi 172, Varkaus 139 ja Leppävirta 8 pistettä.

Jätä kommentti

*