maanantai 24.9.2018 Alvar, Auno

Lähellä sinua – se tuttu paikallislehti

Willi voitto Wikäreissä + tulokset

Wikärit yhteiskuva Huoman

(Yhteiskuva: Anne Huoman)

– Massalla voitetaan, vakuutti Petri Dahl kymmenen minuuttia ennen Wikäri-kisojen alkua viikko sitten. Massalla hän tarkoitti liki sadan heinäveteläisen nuoren osallistumista kotikentällä pidettyihin kisoihin.
Ei tarvittu massaa, sillä taito riitti voittoon, joka oli kerrassaan makean murskaava. Yleisö kannusti omiaan villisti ja tunnelma kentällä tiheni illan edetessä. Heinäveteläiset olivat tulleet voittamaan, eikä vain muutamilla pisteillä, vaan niin selvästi, ettei ykköstä tarvinnut arvuutella. Heinäveden voitto oli mitä ilmeisimmin Wikäri-historian suurin, jäihän toiseksi tullut Varkauden Kenttäveikot 209 pisteen päähän.  Heinävesi kokosi 442 pistettä, jollaista ei muisteta kenenkään koskaan aikaisemmin saavuttaneen.

Lue lisää Wikäreistä keskiviikon Heinäveden Lehdestä.

Kisojen tulokset löydät kuvien jälkeen jutun lopusta.

Wikärit 2014: YHTEISPISTEET:

1) Heinäveden Yleisurheilijat 442

2) Varkauden Kenttäveikot 233

3) Leppävirran Viri 121

Tunnelmia I

 

 

 

 

 

 

 

Tunnelmia VI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tunnelmia VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tunnelmia IX

 

 

 

 

 

 

 

Tunnelmia VII

 

 

 

 

 

 

 

Tunnelmia III

 

 

 

 

 

 

 

Tunnelmia II

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tunnelmia V

 

 

 

 

 

 

 

Tunnelmia IV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 300m: 1) Eeli Lyytikäinen HeiYU 1.02.30, 2) Jiri Jantunen VarkKV 1.04.40, 3) Arttu Sallinen LeppVi 1.05.30, 4) Reino Sormunen VarkKV 1.20.60, 5) Veeti Mähönen LeppVi 1.36.60

P9 pituus: 1) Risto Jääskeläinen HeiYu 278, 2) Jerry Jantunen VarkKV 255, 3) Riku Mikkonen HeiYU 239, 4) Veeti Sutinen HeiYU 212, 5)Mikael Voutilainen HeiYU 204

P9 keihäs: 1) Jimi Jantunen VarkKV 18,66, 2) Nestori Leppänen HeiYu 18,26, 3) Toivo Honkanen VarkKV 11,35, 4) Janne Mustonen LeppVi 10,80, 5) Otra Lätti HeiYU 10,45, 6) Joel Mikkonen HeiYU 9,09

T9 300m: 1) Sara Mähönen LeppVi 1.05.20, 2) Elle Rissanen VarkKV 1.07.00, 3) Lotta Soininen LeppVi 1.07.10, 4) Ella Humalajoki HeiYU 1.12.10, 5) Ronja Kankkunen HeiYU 1.13.20, 6) Siiri Turunen HeiYU 1.15.70, 7) Emilia Immonen HeiYu 1.16.10, 8) Suvi Konttinen LeppVi 1.22.20

T9 pituus: 1) Kerttu Sormunen VarkKV 303, 2) Teresa Siippainen VarkKV 285, 3) Nella Syrjälahti VarkKv 280, 4) Silja Räsänen HeiYU 276, 5) Tiia-Mari Hall LeppVi 264, 6) Saara Sallinen HeiYu 231, 7) Piritta Martikainen VarkKV 221, 8) Sara Eronen HeiYU 205

T9 kuula: 1) Diana Intke VarkKV 4,17, 2) Siiri Jääskeläinen HeiYU 4,16, 3) Iida Humalajoki HeiYU 2,47

P11 600 m: 1) Matias Ahtinen HeiYU 1.51.70 (uusi wikäriennätys), 2) Tuomas Liukkonen LeppVi 2.16.60, 3) Oskari Suomalainen LeppVi 2.22.00, 4) Antti Sallinen LeppVi 2.22.30, 5) Juuso Nissinen HeiYu 2.30.30, 69 Timo Ihalainen HeiYu 3.13.90

P 11 pituus: 1) Konsta Huusari VarkKV 395, 2) Juho Koponen VarkKV 363, 3) Roni Hiltunen HeiYU 330, 4) Oskari Lindroos HeiYU 322, 5) Miro Puustinen HeiYu 309, 6) Rinjo Vanhanen HeiYU 274, 7) Topi Sallinen HeiYU 217, 8) Jasper Turunen HeiYU 213

P11 keihäs: 1) Valtteri Luomi HeiYU 21,11, 2) Ville Puustinen HeiYU 15,72, 3) Patrik Martikainen VarkKV 15,51, 4) Juha Makkonen HeiYU 13,18, 5) Tuukka Tiilikainen HeiYU 8,43, 6) Arttu Juvonen HeiYU 7,79

T11 600 m: 1) Pinja Martikainen VarkKV 2.19.10, 2) Ronja Ikonen HeiYU 2.19.80, 3) Malla Luostarinen HeiYU 2.21.00, 4) Iiris Laitio HeiYU 2.22.20, 5) Julia Voutilainen HeiYU 2.37.80, 6) Venla Vottonen HeiYU 2.40.00

T11 pituus: 1) Leeni Korhonen VarkKV 369, 2) Veera Kauhanen HeiYU 368, 3) Jenniliina Paasonen VarkKV 328, 4) Emmi Mynttinen VarkKV 317, 5) Aada Vänttinen VarkKV 303, 6) Riina Laitinen HeiYU 274, 7) Elsa Vänttinen HeiYU 216

T11 kuula: 1) Aliina Issakainen HeiYU 7,44, 2) Laura Huoman HeiYU 6,88, 3) Sara Tirkkonen HeiYU 5,98, 4) Vilma Vottonen HeiYU 5,51, 5) Mette Hiltunen LeppVi 5,07, 6) Arna Rosenberg VarkKV 4,59, 7) Sonja Räsänen HeiYU 4,07

P13 600 m: 1) Kimi Vänttinen VarkKV 1.58.40, 2) Teemu Sallinen LeppVi 2.02.20, 3) Anttoni Humalajoki HeiYU 2.02.70, 4) Jere Lyytikäinen HeiYU 2.06.50, 5) Jalmari Leppänen HeiYU 2.19.40, 6) Roope Viljakainen LeppVi 2.35.00

P13 pituus: 1) Valtteri Vainonen VarkKV 465 (uusi wikäriennätys), 2) Kimi Lyytikäinen HeiYU 356, 3) Antti Ruuskanen HeiYU 331, 4) Riku Puustinen HeiYU 330, 5) Ville Kauhanen HeiYU 316, 6) Jaakko Karvinen HeiYU 255
P13 keihäs: 1) Veeti-Kalle Dahl HeiYU 34,88, 2) Roope Puustinen HeiYU 30,65, 3) Juho Ikonen VarkKV 28,03, 4) Aatu Lyytikäinen HeiYU 22,63, 5) Jere Jantunen VarkKV 21,68, 6) Veeti Malinen HeiYU 21,18, 7) Otto-Einari Laitinen HeiYU 20,69, 8) Valtteri Kurikka HeiYU 19,89, 9) Otto Sallinen HeiYU 17,53

T13 600 m: 1) Veera Huoman HeiYU 1.57.40, 2) Silja Väistö LeppVi 2.13.00, 3) Tiia Mähönen LeppVi 2.14.20, 4) Sanna Pakarinen HeiYU 2.41.00

T13 korkeus: 1) Essi Rissanen VarkKV 135, 2) Pieta Martikainen VarkKV 125, 3) Anna Hyttinen LeppVi 125, 4) Senja Voutilainen HeiYu 120, 5) Elli-Noora Koponen HeiYU 115, 6) Venla Tiilikainen HeiYU 115

T13 kuula: 1) Minttu Pöntinen VarkKV 7,81, 2) Mira Puustinen HeiYU 7,12, 3) Tiina Vartiainen HeiYU 6,97, 4) Ella Luostarinen HeiYU 6,83, 5) Hanna Pakarinen HeiYU 5,07, 6) Anni Kovanen HeiYU 4,18

P 15 600 m: 1) Niko Dahl HeiYU 1.38.40, 2) Elias Humalajoki HeiYU 1.48.60, 3) Otto Invenius LeppVi 1.53.10, 4) Eemeli Hokka HeiYU 1.59.40

P 15 pituus: 1) Niko Vartiainen HeiYu 500, 2) Johannes Harakka LeppVi 480, 3) Veeti Oinonen HeiYU 445, 4) Lauri Hautamaa VarkKV 433, 5) Manu Utriainen HeiYU 407, 6) Toivo-Oskari Laitinen HeiYU 367

P 15 kuula: 1) Santeri Immonen HeiYU 13,52 (uusi wikäriennätys), 2) Aapo Loikkanen LeppVi 10,98, 3) Kaapo Kolari VarkKV 10,65, 4) Santeri Kolehmainen LeppVi 9,88, 5) Daniel Voutilainen HeiYU 9,58, 6) Simo Räisänen HeiYU 8,74, 7) Severi Patrikainen HeiYU 6,83

T 15 600 m: 1) Elli Hiltunen VarkKV 1.51.00, 2) Emmi Hottinen HeiYU 1.54.40, 3) Heta Rundelin VarkKV 2.09.50, 4) Elina Hall LeppVi 2.19.80

T 15 korkeus: 1) Emma Kuusela VarkKV 145, 2) Pipsa Lundberg VarkKV 139, 3) Niina Ollikainen VarkKV 130, 4) Iida Kauhanen HeiYU 130

T 15 kuula: 1) Sonja Ahtinen HeiYU 6,78, 2) Emma Pakarinen HeiYU 5,14, 3) Roosa Turunen HeiYU 4,89, 4) Suvi Puustinen HeiYU 4,03, 5) Lotta Puustinen HeiYU 4,00

Sukkulaviesti (8 x 60m): 1) Heinävesi 1 1.16.20, 2) Varkaus 1 1.16.30, 3) Heinävesi 2 1.20.30, 4) Varkaus 2 1.20.70, 5) Leppävirta 1 1.21.70, 6) Heinävesi 3 1.23.10, 7) Leppävirta 2 1.29.90

Sukkulaviestijoukkueiden kokoonpanot:
Heinävesi 1: Ella Humalajoki, Eeli Lyytikäinen, Veera Kauhanen, Matias Ahtinen, Elli-Noora Koponen, Anttoni Humalajoki, Sonja Ahtinen, Niko Vartiainen
Varkaus 1: Elle Rissanen, Jimi Jantunen, Leeni Korhonen, Konsta Huusari, Essi Rissanen, Valtteri Vainonen, Pipsa Lundberg, Kaapo Kolari
Heinävesi 2: Siiri Jääskeläinen, Ville Puustinen, Ronja Ikonen, Juuso Nissinen, Veera Huoman, Veeti-Kalle Dahl, Emmi Hottinen, Daniel Voutilainen
Varkaus 2: Kerttu Sormunen, Jiri Jantunen, Jenniliina Paasonen, Juho Koponen, Pieta Martikainen, Juho Ikonen, Elli Hiltunen, Lauri Hautamaa
Leppävirta 1: Sara Mähönen, Janne Mustonen, Mette Hiltunen, Tuomas Liukkonen, Anna Hyttinen, Roope Viljakainen, Elina Hall, Johannes Harakka
Heinävesi 3: Iida Humalajoki, Otra Lätti, Malla Luostarinen, Jasper Turunen, Senja Voutilainen, Kimi Lyytikäinen, Iida Kauhanen, Niko Dahl
Leppävirta 2: Lotta Soininen, Arttu Sallinen, Suvi Konttinen, Oskari Suomalainen, Silja Väistö, Teemu Sallinen, Tiia Mähönen, Santeri Kolehmainen

 

Jätä kommentti

*